Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-28
Tkaniny w walce z upałami
Tkaniny w walce z upałami
Tkaniny w walce z upałami

Z roku na rok doświadczamy coraz większych upałów. Ulgę w czasie ich trwania przynoszą nam klimatyzowane budynki. Ale tworzenie takiego komfortu wiąże się z kosztami dla gospodarki i środowiska w postaci zwiększonych rachunków za energię i emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy donoszą jednak o opracowaniu nowego materiału na ubrania, które moglibyśmy kiedyś włożyć bez żadnej zewnętrznej energii potrzebnej do jej zasilania.

Funkcjonalizowane ubrania stały się normą w ostatnich latach. Mamy teraz odporny na wilgoć i odporny na zapach strój sportowy, a także koszulki i bluzki pokryte warstwą chemiczną, która blokuje promienie ultrafioletowe. Jednak ubrania, które pomogłyby nam się ochłodzić, były trudniejsze do osiągnięcia.

Do tej pory takie próby owocowały materiałami, które zawierały zbyt duże elementy, wymagały sporo energii lub były bardzo kosztowne drogie. Liangbing Hu i współpracownicy z University of Maryland College Park chcieli sprawdzić, czy mogą zaproponować bardziej praktyczną opcję.

Naukowcy połączyli azotek boru - materiał, który przenosi ciepło - i polialkohol winylowy, aby stworzyć włókno nanokompozytowe, które może być drukowane trójwymiarowo i wplecione w tkaninę.

Testowanie symulujące sytuację, gdy materiał znajduje się na skórze wykazało, że kompozycja jest 1,5 do 2 razy bardziej skuteczna w odprowadzaniu ciepła z ciała w porównaniu odpowiednio z czystym alkoholem poliwinylowym lub tkaninami bawełnianymi.

Wykonywanie ubrań z nićmi nanokompozytowymi może pomóc utrzymać komfort noszenia i zmniejszyć potrzebę ochładzania całych budynków - twierdzą naukowcy.

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
innovations-report
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także