Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-26
W Centrum Nauki Kopernik otwarto laboratorium chemiczne

W Centrum Nauki Kopernik otwarto laboratorium chemiczne
W dniu otwarcia zwiedzający wzięli udział w eksperymentach w laboratorium: „Alchemiczne transmutacje, czyli jak przemieniać metal w złoto” oraz „Po co gwóźdź smarować smarem, czyli trochę o rdzewieniu”. Na terenie Centrum rozstawione były także stanowiska, na których można było przeprowadzać doświadczenia (Ciecze i gluty, czyli hydrożele, Tajemnicze E, czyli o barwnikach spożywczych na wesoło, Wiązanie chemii, czyli budowa modelu cząsteczkowego, Wielkie C60 czyli budujemy fuleren, Dlaczego deszcz nie jest słony i inne eksperymenty wodne BASF).
Laboratorium wyposażone jest w podstawowy sprzęt, stosowany profesjonalnych laboratoriach doświadczalnych np. zlewki, probówki, aparatura do miareczkowania, sondy pomiarowe i testy do analiz jakościowych oraz ilościowych.
"Laboratorium chemiczne jest skierowane przede wszystkim do osób, które poza pasją eksperymentowania mają w sobie pewną dozę skupienia, cierpliwości właściwej badaczom. Tutaj eksperymenty nie wychodzą w kilkanaście sekund - wymagają więcej czasu" – powiedziała PAP zastępca dyrektora CNK, Irena Cieślińska.
Według przewodniczącego rady programowej Centrum Nauki Kopernik, prof. Łukasza Turskiego, laboratorium jest jednym z elementów "początku kontrrewolucji w Polsce", która pozwoli przywrócić do szkół i gmin laboratoria do nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
"Oprócz swojej normalnej, naukowej działalności, to laboratorium jest też - w moim przekonaniu - społecznym wyrażeniem idei, że szkoła ma wrócić do laboratoriów - zaznaczył profesor. - Nauczanie przedmiotów takich, jak fizyka, chemia, biologia, geografia, robotyka, a także matematyka, zawsze powinno się odbywać w pracowni!”.
„Kopernik” planuje jeszcze w tym roku otworzyć laboratorium biologiczne (w listopadzie), fizyczne oraz pracownię robotyczną (w grudniu).
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP, CNK

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe zagrożenia i substancje w wodzie pitnej
Zagrożenia związane z nowymi substancjami i materiałami, które dotychczas nie były z różnych przyczyn regularnie monitorowane w wodach...
-
Jak rozpoznać grzybicę paznokci i kiedy powinieneś zareagować, aby szybko...
Grzybica paznokci (łac. tinea unguium, ang. onychomycosis) to jedna z najczęstszych infekcji grzybiczych atakujących obręb paznokci. Początkowo...
-
-
-
-